Po co zamieniać HDD na SSD na komputerze?

Jeśli masz jeden ze starszych  modeli komputera, który nie jest w stanie zaoferować wymaganej wydajności, doskonałym sposobem jest modernizacja komputera poprzez uaktualnienie dysku twardego.  Dyski SSD, będące trendem w dziedzinie dysków twardych, są wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych (HDD). Poza użytkownikami komputerów PC wiele osób zamienia dysk twardy na SSD również na laptopach. Dlaczego?

Lepsze doświadczenie. Dyski SSD cechują się przenośnością i niższym zużyciem energii oraz szybszą prędkością odczytu i zapisu. To sprawia, że system operacyjny i aplikacje, w tym gry, ładują się w krótszym czasie. Przyspieszanie laptopa poczujesz np. po załadowaniu lokalnych plików lub folderów. Są lżejsze, cichsze, trwalsze.

Zero wibracji i ciepła. Dyski SSD działają prawie bez wibracji i ciepła. Może to zmniejszyć ryzyko utraty danych z powodu wstrząsów i błędów krytycznych.

Bardziej wytrzymała ochrona danych: dysk SSD jest znacznie wydajniejszy w celu ochrony utraty danych. Ponieważ nie zawiera wewnętrznej części mechanicznej, podczas gdy dysk HDD składa się z wielu części ruchomych.

Silna tolerancja temperaturowa. Dyski SSD są chłodniejsze – mogą pracować w temperaturze od – 10 stopni Celsjusza do 70 stopni Celsjusza.

Większa kompatybilność. W przypadku zaawansowanych wymagań dysk SSD może być łatwo używany jako macierz RAID, podczas gdy będzie to trudne dla dysku twardego HDD.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione komponenty, konieczna jest modernizacja komputera lub przyspieszanie laptopa, poprzez zmianę dysku twardego na SSD.

a) Możesz zastąpić dysk twardy dyskiem SSD, instalując system Windows na dysku SSD od zera. Jeśli nadal masz pod ręką dysk instalacyjny lub nie przeszkadzają Ci operacje tworzenia i instalacji.

b) Niemniej jednak jeśli chcesz zachować wszystkie osobiste konfiguracje i zainstalowane aplikacje na dysku SSD, najbardziej bezproblemowym rozwiązaniem jest sklonowanie dysku twardego przez USB ( kabel SATA-na-USB) lub adapter na dysk SSD bez ponownej instalacji wszystkiego. Po zakończeniu wymiany zamień istniejący dysk twardy i zainstaluj sklonowany dysk SSD na komputerze. I to kosztuje mniej czasu.

Wybierz odpowiedni dysk SSD dla swojego komputera

Modernizacja komputera, przed przeprowadzeniem migracji, wymaga wiedzy, czy dysk SSD jest odpowiedni.

Zgodność. Upewnij się, że zakupiony dysk SSD może być zgodny z komputerem stacjonarnym. Na przykład, jeśli kupujesz dysk SSD M.2, upewnij się, że płyta główna komputera obsługuje dysk SSD M.2 i że jest przynajmniej gniazdo M.2.

Rozsądna pojemność dysku. Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych decyduje się na przeniesienie systemu operacyjnego na dysk SSD, jednocześnie zachowując pliki na dysku twardym, dysku SSD dla systemu operacyjnego i dysku twardym do przechowywania, aby lepiej wykorzystać dyski twarde. Jeśli instalujesz tylko system operacyjny Windows i niektóre ważne aplikacje na dysku SSD, dysk 250 GB jest więcej niż wystarczający. Jeśli planujesz przenieść wszystko na nowy dysk SSD, przyspieszanie laptopa wymaga pojemności 500 GB.

Jeśli nadal nie masz pojęcia o wyborze odpowiedniego dysku SSD, najskuteczniejszym sposobem jest umieszczenie w wyszukiwarce Google: nazwę dysku SSD z marką komputera stacjonarnego, na przykład „SSD dla laptopów Lenovo”